informatykaToMojaPasja

Dominik Tober


Jak złożyć komputer?

Jaki komputer do gier wybrać?

W tym poradniku podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę decydując, jaki komputer do gier wybrać:

  • Podzespoły do komputera PC
  • Cechy komputera gamingowego
  • Jaki procesor do gier wybrać?
  • Karta graficzna dla gracza
  • Szybki i pojemny dysk do komputera gamingowego – jaki wybrać?
  • Jaka gamingowa płyta główna?
  • Jaki zasilacz do komputera do gier?
  • Wentylator do chłodzenia komponentów – co się sprawdzi?
  • Komputery do gier – ranking polecanych modeli

Podzespoły do komputera PC

Producenci poszczególnych elementów wchodzących w skład komputerów gamingowych mniej więcej co kwartał wypuszczają nowe podzespoły PC. Stale zmieniają się więc możliwości i ceny. Jeśli zakupu nowego sprzętu dokonujemy raz na kilka lat, warto zwrócić uwagę na każdy element, aby wybrać dobry komputer do gier, który przez długi czas pozwoli na zabawę z takimi tytułami, jak: Fortnite, Cyberpunk 2077, Red Dead Redemption 2, Tom Clancy’s The Division 2, Metro Exodus, czy FIFA 20.

jaki komputer do gier

Cechy komputera gamingowego:

  • Co najmniej 4-rdzeniowy, najlepiej 6-rdzeniowy lub 8-rdzeniowy procesor
  • Wydajna karta graficzna GeForce GTX/RTX lub Radeon RX
  • Dodatkowy, szybki dysk SSD
  • Płyta główna do gier, dopasowana do procesora i pamięci RAM
  • Markowy zasilacz o mocy dostosowanej do pozostałych komponentów
  • Dobre chłodzenie podzespołów komputera

Wybieramy procesor do gier – jaki wybrać?

Pewien czas temu większość procesorów potrafiła obsłużyć dokładnie tyle wątków, ile miała rdzeni. W chwili obecnej, dzięki technologii Hyper Threading, możemy spotkać się z sytuacją, w której na przykład 2-rdzeniowy procesor Intel Pentium Gold G5620 obsługuje 4 wątki. Liczba ta powinna być zresztą zdecydowanym minimum jeśli chodzi o gry. Bywa bowiem, że wykorzystując procesor o jedynie dwóch rdzeniach, nowe gry mogą nie działać płynnie nawet w najniższej rozdzielczości.

Wybierając CPU komputera gamingowego, który ma służyć przez kilka następnych lat, warto rozważyć nieco droższe, ale wydajniejsze rozwiązania.

Jeśli chcemy uruchamiać najnowsze gry co na najmniej średnich ustawieniach graficznych, zakupowym minimum powinien być procesor o 4 rdzeniach i 4 wątkach jak AMD Ryzen 3 3200G czy Intel Core i3-9100F.

W sprzedaży dostępne są także procesory gamingowe o ilości 6 i 8 rdzeni, jak Intel Core i5-9600K lub AMD Ryzen 7 3800X. Jest to naprawdę wydajny sprzęt, który sprawdzi się również podczas streamowania lub półprofesjonalnej obróbki grafiki i wideo. Każda jednostka powyżej tych wartości (np. komputery z procesorem Core i9) służy już raczej typowo do zastosowań profesjonalnych.

Należy również pamiętać, że jeśli podzespoły odstają od siebie wydajnością, mogą się nawzajem „osłabiać”. Przykładowo, korzystając z mało wydajnego procesora, nie wykorzystamy pełni możliwości najnowszej karty graficznej – i odwrotnie. Lepiej więc rozłożyć budżet na komponenty z podobnej półki jakościowej, niż inwestować tylko w jeden, potężny element.

Karta graficzna do gier – co wybrać?

Przy wyborze karty graficznej do gier można sugerować się dwoma aspektami: oznaczeniem producenta oraz ilością zamontowanej pamięci graficznej.

Oznaczenie producenta

Pierwszym jest oznaczenie producenta. W przypadku modeli GeForce będzie to skrót GTX lub RTX, jak w modelu NVIDIA Geforce GTX 1050 TiGeForce GTX 1660 lub GeForce RTX 2070, natomiast najnowsze karty Radeon najczęściej będą miały w swojej nazwie litery RX, jak AMD Radeon RX 5600 XT.

Ilość zamontowanej pamięci graficznej

Drugim istotnym i miarodajnym aspektem jest ilość zamontowanej pamięci graficznej. Już gry z zeszłego roku w minimalnych wymaganiach sprzętowych miały wymienione 2 GB dostępne na karcie graficznej.

Obecne produkcje w zalecanej konfiguracji (pozwalającej na granie w wysokich detalach) najczęściej sugerują 4 lub nawet 6 GB, a przy wyższych rozdzielczościach typu 1440p lub 4K jest to już co najmniej 8 GB. Budując zestaw na lata warto więc zainteresować się takimi kartami, jak NVIDIA GeForce RTX 2080Nvidia Geforce RTX 2080 Ti, lub najlepiej jedną z kart najnowszej generacji, np. Nvidia Geforce RTX 3080. lub AMD Radeon RX 5700 XT.